Kalıp ve Gramer Ezberlemeden


KALIP ve GRAMER EZBERLEMEDEN

Ne yazık ki çoğu insan uzun yıllar ingilizce eğitimi aldığı halde, İngilizceyi akılda tutamıyor ve konuşamıyor... Peki neden? Bu durum hemen hemen bütün eğitim kurumlarında eğitim almış öğrenciler için geçerli... Hayal kırıklığı, dilden nefret, özgüvenin kaybı gibi psikolojik sonucu tüm öğrencilerde gözlemek mümkün.  Madem ki bu durum genel halde yaygın, o zaman herkeste problem olmayacağına göre geriye eğitim metodu kalmaktadır. Evet, hata eğitim metodunda. Şunu söylüyoruz. Dili anlamadan ezberletmeye çalışıyorlar, bu ise psikologlara göre mümkün değil.

Bir örnekle bunu detaylandıralım; n f e o t l e şeklindeki yedi harfi hemen bakıp sonra bakmadan söylemeye çalışalım. Evet, sizi görüyor gibiyim... Çoğunuz bunları doğru olarak söyleyemeyecektir. Çünkü anlamadın fakat ezberlemeye çalışıyorsun. Anlamadığın için bilgi kısacık ve eksik olarak hafızada kalmakta. Böyle olunca da hemen unutulmakta. “Coding System" ile bu durum ortadan kaldırılmaktadır. Çünkü bu metot ile ne anlatılırsa anlatılsın “anladım” diyeceksiniz. Yukarıdaki örnekten devam edersek n-f-e-o-t-l-e  şeklindeki yedi harfin yerleri değiştirildiğinde “telefon” kelimesini elde ederiz. Şimdi kısa olarak bakın ve sonra bakmadan kelimeyi tekrar edin. Sonuç olarak kelimeyi hemen hatırlayabilmektesiniz. Çünkü anladınız.

Şimdi  niçin unuttuğunuzu, niye konuşmadığınızı anlayabiliyor musunuz? Aslında anlamadığınız bir şeyi ezberletmeye çalışıyorlar ve bu mümkün değildir.

“Coding System” ile kalıp ve ezber ortadan kaldırılmıştır.  Yerini, ne anlatılırsa anlatılsın “anladım” almıştır.

Copyright © Spoken English. Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım MediaClick